logo

CZY PAMIĘTALIŚCIE O TYM PRZY PODPISYWANIU UMOWY Z FILMOWCEM?

CZY PAMIĘTALIŚCIE O TYM PRZY PODPISYWANIU UMOWY Z FILMOWCEM?

Chcielibyśmy Wam troszkę pomóc i poinformować Was co warto zrobić przed podpisaniem umowy z filmowcem... Jest jedna BARDZO ważna rzecz. Domyślacie się co to może być? W internecie można znaleźć mnóstwo artykułów dotyczących informacji, co powinna zawierać taka umowa. Natomiast nie zawsze pisze się o tym, że najważniejsza jest... Możliwość zobaczenia fragmentów dłuższych realizacji.

To jest kluczowa kwestia! Tyle ile jest firm na rynku, tyle jest różnych percepcji kadrów, koloryzacji, sposobu montażu. Zanim podpiszecie umowę, po prostu zapytajcie wybranego usługodawcę czy pokaże Wam fragmenty z przykładowych dłuższych realizacji. Nie powinno być z tym żadnego problemu! A jeśli będzie to może warto zastanowić się czy na pewno wybraliście odpowiedniego filmowca ślubnego do tak ważnego zadania... My chętnie pokazujemy takie realizacje podczas spotkania, a coraz częściej także i online.

Co warto wiedzieć przy podpisywaniu umowy z filmowcem?

W internecie na każdej stronie internetowej poświęconej filmowi ślubnemu (u nas też) możecie zobaczyć klipy ślubne. Sęk w tym, że dłuższy film jest równie istotny, a często się o tym zapomina, gdy ta umowa jest podpisywana.

Z KORZYŚCIĄ DLA WAS

Co zyskacie? Święty spokój! Pewność, że dobrze wybraliście! Na pewno nikt nie zapewni Was, że Wasz film będzie taki sam, bo nie ma dwóch takich samych ślubów, ale będziecie mogli oczami wyobraźni zobaczyć w nim siebie! Przekonacie się czy dłuższa realizacja jest równie piękna, dopracowana jakościowo i dźwiękowo jak klip! Dzięki zapoznaniu się z fragmentami dłuższej produkcji może się czymś zainspirujecie, może coś Wam się bardzo spodoba... A może uznacie, że konkretny fragment filmu nie jest w Waszym stylu i zapytacie co można z tym zrobić! To są naprawdę ważne rzeczy i dzięki temu, że zadbacie o nie przed weselem to nie będziecie mieli później nieprzyjemnych niespodzianek.

Czy pamiętaliście o tym przy podpisywaniu umowy z filmowcem?

My bardzo lubimy podczas spotkania (albo online) pokazywać nasze długie filmy. Tłumaczymy wtedy naszym Parom, co pięknie wygląda, na co warto zwrócić szczególną uwagę. Jak filmujemy ceremonię zaślubin, jak działamy na przygotowaniach. Ile minut trwa kościół w dłuższym filmie, jak filmujemy pierwszy taniec oraz późniejszą zabawę weselną. To jest ten moment, kiedy notujemy wszystko co powiedzą nasze Pary, aby potem móc zrobić jak najbardziej spersonalizowany film ślubny.

INSPIRACJA

Chcecie przykład? Proszę bardzo! Parę tygodni temu mieliśmy spotkanie z Parą, która nie była pewna czy chce, abyśmy filmowali podziękowania dla Rodziców. Miały odbyć się w domowym zaciszu. Obawiali się, że będzie im się łamał głos, Rodzice będą płakać i, że może nie do końca będą się czuli swobodnie. W odpowiedzi na ich wątpliwości pokazaliśmy im fragmenty długiego filmu. Para Młoda dziękowała swoim Rodzicom (urywek był z dźwiękiem), a także fragment gdzie inna Para Młoda nie chciała, abyśmy nagrywali dźwięku. Dlatego pod wybraną ścieżkę melodyczną podłożyliśmy kilka ujęć z tych podziękowań i dzięki temu pamiątka była dokładnie taka, jaką chcieli. Na podstawie prezentowanych fragmentów Parze Młodej łatwiej było wybrać optymalne dla nich rozwiązanie.

Dodamy jeszcze, że my bardzo lubimy prezentować dłuższe filmy ślubne. Nasze Pary Młode wiedzą czego mogą się spodziewać, a my możemy się dowiedzieć więcej o Waszych oczekiwaniach. Dzięki temu po oddaniu filmu ślubnego wszyscy są zadowoleni!

Czy pamiętaliście o tym przy podpisywaniu umowy z filmowcem?

CZASAMI NIE PASUJEMY DO SIEBIE

Co więcej, czasami bywa tak, że dłuższy film danego filmowca nie jest tym czego szuka Para Młoda i tak samo filmowiec nie do końca czuje, że Para z którą rozmawia jest tą dla której chce pracować. I to naszym zdaniem też jest możliwe do zweryfikowania podczas spotkania. Jeśli Para Młoda chce zmienić bardzo dużo rzeczy w prezentowanym filmie to może powinna rozejrzeć się za inną ekipą filmową? Tak też się zdarza. A i my filmowcy, pragniemy pracować dla ludzi, którzy naszą twórczość po prostu lubią!

Czy już rozumiecie dlaczego warto zapoznać się z realizacjami wybranego filmowca przed podpisaniem umowy? Jeśli włożyliście mnóstwo serca w przygotowanie Waszego ślubu i chcecie mieć piękną pamiątkę w formie filmów to poświećcie trochę czasu na szukanie odpowiedniej osoby/osób do tego zadania i nie bójcie się pytać. Mówcie też o tym co jest dla Was ważne! Komunikacja to podstawa!

Czy pamiętaliście o tym przy podpisywaniu umowy z filmowcem?

CO JESZCZE JEST ISTOTNE PRZY PODPISYWANIU UMOWY Z FILMOWCEM?

Podpisując umowę zwróćcie uwagę na to czy zawiera ona następujące punkty:

  1. Dane kontaktowe filmowca/filmowców, jak i Pary Młodej.
  2. Dokładne określenie tego, co powinniście otrzymać. Czyli czy będzie to zmontowany film ślubny, zmontowany klip ślubny, plener filmowy tego samego dnia, plener filmowy innego dnia, filmowe podziękowania dla Rodziców.
  3. Długość filmów, które macie otrzymać - czyli ile ma trwać klip ślubny, ile ma trwać długi film itd.
  4. W jakiej rozdzielczości będą Wasze realizacje - np. Full HD/4K.
  5. Ważne są daty i miejsca - kiedy podpisywana jest umowa i gdzie, kiedy filmowcy mają filmować i gdzie.
  6. Liczba osób filmujących dane wydarzeń - czyli np. jeden operator, dwóch operatorów lub bywa, że trzech - najczęściej przy weselach z wielką liczbą Gości.
  7. Informacja czy filmowiec posiada sprzęt awaryjny.
  8. Wysokość zadatku i kiedy należy go zapłacić.
  9. Wysokość wynagrodzenia dla filmowca, a także kiedy powinno ono zostać uregulowane.
  10. Ile czasu filmowiec ma na to, aby oddać materiały i jak to technicznie będzie wyglądać - np. transfer plików przez internet/pendrive.
  11. Informacja, że filmowiec wykona realizację dla Was zgodnie ze standardami, które prezentuje na swojej stronie, a także w dłuższych realizacjach, które koniecznie należy zobaczyć, ale to już wiecie!
  12. Informacja o tym czy otrzymacie także surowy materiał - raczej się to nie zdarza.
  13. Komu będą przysługiwać autorskie prawa majątkowe i czy filmowiec będzie mógł korzystać z filmów do celów reklamowych.
  14. Informacja jak długo materiał surowy, a także materiały finalne będą znajdowały się u filmowca na dysku twardym. Pamiętajcie, że to Wy musicie zadbać o kopię materiałów. Nie mamy na myśli dwóch kopii czy trzech, ale jak najwięcej - a także umieszczenie takich filmów gdzieś w chmurze internetowej. Wasze filmy mają przetrwać kilkadziesiąt lat, zadbajcie o nie! Myślimy, że napiszemy o tym oddzielny artykuł, bo mamy na tym punkcie bzika!

Wymieniliśmy kilkanaście elementów, które powinny znaleźć się w umowie, ale to i tak jeszcze nie wszystko. Umowa powinna być jasna i czytelna. Jeśli czegoś nie zrozumiecie, zapytajcie o to. Umowa ma być zabezpieczeniem dla Was, a także dla filmowca. Jeśli akceptujecie styl filmowania, a także to jak wygląda montaż to nie możecie potem wymagać, żeby nagle filmowiec oddał Wam film w zupełnie innych kolorach. Z kolei filmowiec powinien trzymać poziom prezentowany w filmach w portfolio! Umowa to świętość, bo w razie jakichkolwiek nieporozumień - i jedna, i druga Strona będą właśnie do niej zaglądać.

Co powinna zawiera umowa z filmowcem?

Zapraszamy na: INSTASTORIES PODCZAS WESELA!

A przy okazji także na nasz INSTAGRAM!